Teleskopun İcadı, Teleskopu Kim Buldu?

1
1648

Teleskopun İcadı

Teleskopun icadı, teleskop, gökyüzünde yer alan cisimleri incelemeye yarayan gözle görünür bir hale getirecek kadar büyülten aletlerdir. Kulanım alanı olarak günümüzde çeşitli yerler gösterilse de önceden sadece rasathanede kullanılmaktaydı. Çukur ayna kullanılarak cisimlerin gözle görülür bir hale getirilmesine katkı sağlanmaktadır. Teleskop sadece Avrupa’da yayılmakla kalmamış doğu dünyasında oldukça geniş yankılar uyandırmıştır. Özellikle İslam bilginlerinin de teleskop kullanarak gökyüzündeki gelişmeleri takip ettikleri kaynaklarda sabittir. İlk teleskop tarifini İslam alimleri içerisinde Ebül Hasan yapmaktadır. Bu sayede İslam coğrafyası içerisinde teleskop büyük ilgiler görmüştür.

Teleskopu Kim Buldu?

İlk teleskopun icadı Hans Lippershey tarafından oluşturulmuştur. Teleskopun patentinin alınması ve basit anlamda teleskop yapımının oluşturulması Hans Lippershey tarafından gerçekleşmiştir. İlk teleskop 1908 yılında icat edilmiştir. Astronomi alanını ilgilendiren teleskopun merceklerinin oluşturulması Galileo Galilei tarafından 1609 yılında gerçekleşmiştir. İlk çıktığı andan itibaren mercek şeklinde olan teleskop bu yıllardan sonra oldukça gelişime uğramış ve farklı sistematik boyut ve görünümlere kavuşmuştur. Teleskop mercekleri Hollanda’da gözlük yapımı için de kullanılmıştır. Bu sayede hem tıp hem de astronomi bölümünü yakından ilgilendiren bir durum haline gelmiştir.

Galileo ve Teleskop

Teleskopun ve teleskop merceklerinin icadının ardından İtalyan mucit olan Galileo, teleskopu daha da geliştirerek teknolojinin imkanlarından yararlanmıştır. Galileo icat ettiği teleskop mercekli ve gökyüzünün görülmesinin sağlanmasına yöneliktir. Hans Lippershey tarafından icat edilen teleskopun mercekleri bulunmamaktadır.

Teleskopun ilk çalışmaları hem Almanya hem İtalya hem de Hollanda’da aynı zaman diliminde gerçekleştiği için bu başarıyı bu üç bilim insanı paylaşmaktadır. Teleskop merceği sayesinde hem gözlük camları daha net görüntü haline gelmiştir hem de yıldızlar izlenerek gök cisimlerini incelemek adına yeni bilim dalları ortaya çıkmıştır. Rasathanelerde yıldızların birbiri ile uzaklıkları hesaplanmış ve diğer gezegenler gözlenmiştir.

Teleskopun Tarihi Gelişimi

Bununla birlikte teleskopun icadından sonra astronomi bilim dalı da ortaya çıkarak bu yolda gelişme göstermiştir. Teleskop merceği ilk aşamada rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır. Mercekler uzakta bulunan kiliseyi daha yakın olarak göstermesinin ardından, uzaklığı yakına çevirme avantajı ile icat edilmiştir.

Bununla birlikte mercek büyüklükleri ve dereceleri de ayarlanarak gökyüzünü daha yakın hale getirmiştir. Milyonlarca ışık yılı uzaklıkta bulunan yıldızlar merceklerin dereceleri sayesinde gözlenebilir ve ayrıntıları ile uzaklık ölçüm hesaplamaları yapılabilir duruma gelmiştir. Bununla birlikte aydaki kraterler görülebilmiş, Jüpiter’in uyduları keşfedilebilmiştir. Takımyıldızları bulunarak astronomide burçlar da ortaya çıkmıştır. Bulunduğu ve icat edildiği ilk zamanlardan bu zamana kadar teleskop oldukça büyük gelişme kat etmiştir. Büyüklük ve mercek dereceleri konusunda ilerleme kat edilerek uzay bilimine de öncülük etmektedir.

Ayrıca bkz:
Diğer Mikroskobun İcadı öğrenmek için tıklayın!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here