Tekerleğin İcadı, Tekerleği Kim Buldu?

0
1345

Tekerleğin İcadı

Tekerleğin icadı, insanlığın gelişmesi olarak kabul edilerek ilk çağların büyük icatlarından biridir. Beş bin yıl önce icat edilmiş olan tekerlek sayesinde günümüze kadar birçok alet ve eşya gelişim göstermiştir. Tekerleğin olduğu araçlar tekerleğin icadı sayesinde geliştirilmiştir. Bir toplumun gelişmesi için tekerlekli ulaşım şeklinin rolü yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle bilim insanları tekerleğin rolünü en az ateş kadar önemsemekte ve gelişim göstergesi olarak tanımaktadırlar. Tekerlekten yararlanmayan bir toplumun ögeleri dünyanın hızına yetişemeyecek düzeyde yavaştır. Tekerlekten önce kızaklar icat edilmişti. Ağırlık olan eşyalar kızaklar ile taşınmaktaydı. Fakat bu da sürtünmeye maruz kalarak ancak belirli bir düzeye kadar yeterli olabiliyordu. Kızaklar tahta olduğu için güç sağlamak oldukça zordu. Bu nedenle kızakların daha rahat taşınabilmesi için altına silindir olarak tekerleğe benzer çubuklar yerleştirilmiş olduğu tarihin incelemelerinde karşımıza çıkmaktadır.

Tekerleğin İlk Çıkış Yeri

Tekerleğin ilk olarak Mezopotamya bölgesinde çıktığı tahmin edilmektedir. Rastlanılan bulgulara göre tekerlek oldukça geniş bir alana yayılmış ve ilk olarak da Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Mezopotamya’dan Avrupa’nın yerleşim bölgesi olan yerlerine yayılması oldukça kısa sürmüştür. İlk tekerleğin ahşaptan yapıldığı bulgular arasında karşımıza çıkmaktadır. Tahta tekerlekler hem kızakların altına bağlanmış, sonrasında ise ehlileştirilen hayvanların arkasına bağlanmıştır. Bu sayede tekerlek gelişim gösteren ve değişim gösteren bir sürece girmiştir.

Tekerleğin Kullanım Alanları

Bulgularda rastlanılmış olan duvar resimlerde tekerleğin kullanım alanı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bunların ilki tekerleğin eşya taşınmak için kullanıldığı yönündedir. Zaman ilerlediği zaman törenlerde tekerlekler sayesinde hayvan ya da insan taşındığı da duvarlara çizilen resim bulgularında karşımıza çıkmaktadır. Sonraları ölülerin taşınması için de tekerleğin bağlanmış olduğu kızaklardan yararlanıldığı görülmektedir tekerleğin kullanımının yaygınlaşması, herkesin tekerlekli bir araca sahip olmasını sağlamıştır. Ölümlerin ardından mezarlara önemli kişiler, tekerlekli araçları ile birlikte gömülmüşlerdir.

Mezarların içerisinden çıkan tekerlekler ve buna bağlı araçlar hangi yüzyılda yapıldığı hakkında bilgileri kesinleştirmektedir. Arkeologların günümüzde yaptığı kazıların sonucunda Mezopotamya bölgesinde bir mezarlıkta çok sayıda tekerlekli araç bulunması bu bilgiyi doğrular niteliktedir. Tekerleğin gelişimi kullanım amacından çıkıp savaş arabaları şekline de dönüşmüştür.

Tekerliği Kim Buldu

Tekerleğin milattan önce 3000 yılında icat edilmesiyle birlikte tarihte ilk olarak yol ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Zamanla gelişen ulaşım araçları 1797 yılına gelindiği zaman at ve insan gücü ile yürütülen tekerleklere dönüşmüştür. 1825 yılında demir yolu ihtiyacı ile tekerlek oldukça fazla yol kat etmiştir. Günümüzde pek çok alanda kullanımı ve farklı boyutlara indirgenmesi tekerleğin gelişim sürecinde her zaman daha ileriye gitmesi ile açıklanabilmektedir.

Ayrıca bkz:
Diğer Teleskopun İcadı öğrenmek için tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here