Sedasyon Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

0
442

Sedasyon Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sedasyon saç ekimi, ağrı eşiği düşük olan kişiler, iğne korkusu yaşayan kişiler, kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde hastayı sakinleştirerek saç ekimi yapabilmenin en etkili yöntemidir. Saç ekimi uygulamaları lokal anestezi ile yapıldığı için bölgesel uyuşmaların sağlanmasını ve hastanın acı hissetmemesini sağlamak amacı ile büyük önem taşımaktadır. Bu sayede saç ekimi işlemi sırasında hasta ağrı çekmeden kolay bir uygulama geçirmektedir. 

Sedasyon Nedir?

Sedasyon kelime anlamı olarak anestezi tekniğini ifade etmektedir. Sedasyon işlemi hastanın geçireceği operasyonun hiçbir şekilde ağrı duymadan ve hem işlem sırasında hem de sonrasında acı hissetmeden geçirdiği operasyon uygulamalarıdır. Kısacası sedasyon için bir çeşit anestezi tekniği de denilebilmektedir. 

Anestezi çeşitleri, hastanın ağrı eşik seviyelerine uygun olarak ya da yapılacak olan tıbbi müdahalenin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu sayede sedasyon işlemlerini lokal anestezi tekniğinin daha profesyonel şekilde oluşumu olarak değerlendirmek mümkün olmaktadır. Uygulama alanı olarak lokal anesteziye benzemektedir. Ancak lokal anestezi bölgesel bir duyu hissizleştirme işlemidir.

Anestezinin etkisi geçtikten sonra, bölgede sızlama, yanma veya şiddetli ağrılar görülebilmektedir. Sedasyon sistemi daha ince çalışma alanlarına uygulandığı için profesyonel bir hizmet anlayışı ile sunulduğu takdirde anestezinin etkisi geçtikte sonra da sakinlik etkisini koruyacaktır. 

Ağrıyı bloke etme durumu yapılan operasyonun büyüklüğüne ya da ince çalışma alanına uygun olarak değişiklik gösterir. Sedasyon saç ekimi için kullanılan bit yöntemdir. Çok ince ve milimden daha yakın bitişiklik ile çalışma imkanı sunulmaktadır. Bu nedenle de profesyonel bir anestezi uygulama alanı içerisinde olmak gerekmektedir. 

Saç Ekiminde Sedasyonun Kullanımı

Saç ekiminde sedasyon kullanımı ağrısız saç ekimi işleminin en temel parçasını oluşturmaktadır. Hiçbir yan etkisi olmayan ve her yaş grubuna kolaylıkla uygulanabilen bir sistemdir. hastanın yaş ve boyu, kilosu, hastalık geçmişi, sedasyon kullanımının dozajı için bizlere ip ucu verir. Hastanın geçmişi ile birlikte anestezi hekiminin gözetiminde bir sedasyon kullanımı sağlanabilmesi, saç ekiminde de bu uygulamanın başarılı şekilde var olduğunu göstermektedir. 

Saç Ekiminde Sedasyon Uygulaması

Saç ekiminde sedasyon uygulaması için öncelikli olarak damar yolu açılır. Verilen ilaç hastanın yatışmasını sağlamakta ve uyku, geçici hissizlik hali yaratmaktadır. Damar yolu ile sedasyon uygulaması yapılamayan hastalar için de şurup yolu ile oral, damla yolu ile de nazal şekilde alımı mümkündür.

Sedasyon uygulaması çocuklara ya da yetişkinlere yaş farkı gözetmeksizin yapılmaktadır. Ancak saç ekimi için 18 yaşından büyük yetişkinlere sedasyon saç ekimi uygulaması yapmak mümkündür. Sedasyon uygulamasının aşırı derecede sakinleştirici etkisi olmasından kaynaklı, çok gerekmedikçe yetişkin olmayan kişilere uygulanmaması gerekmektedir.

Ameliyat korkusu yaşayan kişilerin bu korkularını gidermek amaçlı en iyi uygulamadır. İğne korkusu olan kişilerin ya da damar yolu bulunamayan kişilerin de şurup yolu ile ya da burun damlası yolu ile sedasyon uygulamasına dahil olabilmeleri mümkündür. Hastayı operasyon öncesi sakinleştirmesi nedeni ile bu uygulama aynı zamanda kalp ve tansiyon hastalarının da daha sakin bir şekilde uygulamaya hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

Sedasyon uygulaması yolu ile verilen ilaç hastanın boyu ve kilosu ile doğru orantılı şekilde ayarlanarak anestezi hekimi tarafından verilir. Anestezi hekimi, hastaya bu uygulamayı yaptıktan sonra, ilacın etkisi geçene kadar hastanın yanında beklemektedir.

Hasta yanından ayrılır. Sedasyon uygulaması da tıpkı bir anestezi uygulaması olduğu için, 4 saat öncesine kadar bir şey yememesi ve su içmemesi gerekir.


Kaynak: Saç nakil merkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here