Nazım Hikmet Ran Kimdir?

0
444

Nazım Hikmet Ran Kimdir? Türk edebiyatında “mavi gözlü dev” adı ile bilinen Nazım Hikmet Ran, 20 Kasım 1901 tarihinde Selanik’te doğmuştur fakat nüfusa 17 Ocak 1902 tarihinde kaydettirilmiştir. Siyasi görüşleri sebebi ile defalarca tutuklanan Nazım Hikmet Ran, ilk şiiri Feryad-ı Vatan’ı 1913 yılında yazmıştır. 1913 yılında Galatasaray Sultanisi’nde ortaokul okumuş, 1917 yılında ise Heybeliada Bahriye Mektebi’ne gitmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde ise savaşa katılmış ve Anadolu’ya gitmiştiR.

Nazım Hikmet Ran, savaş yıllarında aşırıya kaçan davranışlarda bulunmuş ve bahriyeden atılmıştır. Çok iyi bir edebiyat eğitimine sahip olan Nazım Hikmet, aldığı eğitimler sayesinde öğretmen olarak Bolu’ya gitmiştir. Fakat öğretmenlik yapmak istememiş ve Moscova’ya gitmiştir. Moskova’da siyasal bilimler ve iktisat eğitimi almıştır.

1930 yılında büyük aşkı Piraye ile tanışmış, 1931 yılında ise Piraye ile evlenme kararı almıştır. Fakat tutuklanmalar araya girmiştir. Bu sebeple ancak 31 Ocak 1935 yılında evlenmeyi başarabilmişlerdir. Nazım Hikmet daha önce de Sovyetler Birliği’nde bulunduğu süre içerisinde 2 kez evlenmiştir. İlk eşi Nüzhet Hanımdı. İkinci eşi ise bir rus olan Dr. Lena’dır. İki evliliği de uzun sürmemiş ve çeşitli nedenlerle ayrılmıştır. İki evliliğin ardından Piraye ile gerçek aşkı yakalamış ve ona yazdığı eserler ile dikkat çekmiştir.

Nazım Hikmet Ran Şiirleri ve Edebi Kişiliği

Nazım Hikmet Ran şiirleri, ilk olarak 1924 yılında Moskova’da yayınlanan şiir kitabı 28 Kanunisani ile okuyucuyla paylaşılmıştır. Yine 1924 yılında Türkiye’ye dönerek Aydınlık dergisinde de şiirlerini yayınlamaya başlamıştır. Bu dergide yayınlanan şiirler yüzünden Nazım Hikmet, 15 yıl hapis ile yargılanmış ve bu sebeple Moskova’ya dönmüştür. 1928 yılında çıkarılan af sayesinde Türkiye’ye dönebilmiş ve Resimli Ay dergisinde yer almıştır. Bu dergi, Nazım Hikmet Ran’ın edebi kişiliğinin tanınmasında önemli bir role sahiptir.

Nazım Hikmet Ran, yayınladığı şiirler sebebi ile 1938 yılında yeniden hapis cezasıy ile yargılanmış ve 28 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Çankırı, Bursa ve İstanbul’da bulunan cezaevlerinde yatmıştır. 1950 yılında yeniden çıkarılan af sayesinde cezasının üçte ikisi affedilmiştir. Nazım Hikmet Ran, cezaevinden çıkmasına 2 yıl kala, dayısının kızı Münevver’e görüşler esnasında aşık olmuştur. Bu dönemde Nazım Hikmet Ran’ın aşk hayatı oldukça karışıktır. Piraye ile boşanmış ve Münevver ile evlenmiştir. 12 yıllık hapis sürecinin ardından öldürüleceği şüphesi ile Moskova’ya dönüş yapmıştır. Bu sebeple Türk vatandaşlığı hakkı elinden alınmıştır. Bunun ardından Nazım Hikmet Ran, Polonya vatandaşlığına geçmiş ve Borzecki soyadını almıştır. 1963 yılında Moskova’da bir kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir. Nazım Hikmet Ran’ın mezarı Moskova’da bulunmaktadır. Ölümünün 46 yıl ardından, 5 Ocak 2009 tarihinde vatandaşlıktan çıkarılması iptal edilmiş ve yeniden Türk vatandaşı olmuştur.

Nazım Hikmet RAN  ve Piraye

Nazım Hikmet Ran, Piraye’ye olan aşkı kadar memleket aşkı ile de tanınmaktadır. Aşık olduğu kadınlar için yazdığı kitaplar oldukça ünlüdür. Hem ülkesine duyduğu özlemi hem de Piraye’ye olan aşkını dile getiren şiir ve mektupları birçok kişi tarafından bilinmektedir. Nazım Hikmet Ran’ın en popüler eserleri Piraye’ye yazmış olduğu mektuplardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here