Kültürümüzde Misafirperverliğin Önemi

0
750

Misafirperverlik Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bu kültür yıllarca nesilden nesile aktarılarak devam eden bir kültürdür. Kültürümüzde misafirperverliğin önemi tarihe bakıldığından daha iyi anlaşılmaktadır. Yıllarca göçebe yaşam süren atalarımız gittikleri yörelerde  yada kendi bulundukları bölgelere gelen haklara karşı daima kapılarını açmışlar ve yiyecek ve içeceklerini dahi paylaşmışlardır.

Günümüzde bile tanımadığımız birinin kapısını çalıp, yolcu olduğumuzu yada yolda kaldığımızı dile getirdiğimizde dahi ellerinden geldikçe bize yardımcı olup misafir edeceklerdir. Büyüklerimizin daima kullandıkları sözler bile Türk kültürümüzde misafirliğin önemi açısından ne kadar önemli olduğunu görebilmekteyiz. Örnek olarak kapına düşmanın bile gelirse geri çevirme, kapına geleni boş gönderme ve Allah’ın misafiri benim misafirim gibi cümleleri sizlerde duymuşsunuzdur.

Başka birinin evine misafir olduğumuzda en yukarı köşe ve evin en güzel odası misafirlere ayrılmış olduğunu görürsünüz. Her Türk’ün evinde misafir yemek seti, misafir sofrası, misafir havlusu ve misafir yatağı gibi ayrılmış gereçler vardır.

Kültürümüzde Misafirperverliğin Önemi

Doğu kültürü olarak Avrupa devletlerinin bile kıskandığı ve nasıl olur da birlik ve beraberlikleri bu kadar güçlü olarak daima dünya üzerinden dikkat çekmiş ve turistlerin ülkemize gelip giderken kurdukları cümleler arasında, misafirperverliğiniz harika, daha önce bu kadar sıcak kanlı ve güler yüzlü millet görmedi tarzında geri dönüşleri bile kültürümüzde misafirperverliğin ne ölçüde önemli bir boyutta olduğunu göstermektedir.

Bir başka örnek verecek olursak da Osmanlı Devleti zamanında bir eve misafir gelindiğinde ilk olarak kahve ve su ikram edilirdi eğer misafir ilk olarak su içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir ev sahibi hemen sofra kurdurur misafirin karınını doyururdu ne kadar ince bir davranış olduğunu siz düşünün bir misafirliğe gidince açım diyemez insan ancak su içerek ev sahibine imada bulunabilir.

Not: Kültürümüzde Misafirperverliğin Önemi hakkında siz değerli okuyucularımıza bilgi verdik. Sizde misafirperverliğimizin önemi hakkında birkaç cümlede olsa yorum kısmından fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here