Kavalın Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

0
160

Bu yazımızda Kavalın Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi hakkında bilgiler vereceğim.

Kavalın kültürümüzdeki yeri ve önemi, tarihimizde uzun bir geçmişi vardır. Kaval, üflemeli çalgı sınıfına dahildir. Anadolu’da “çoban çalgısı” olarak bilinir. Kaval etkileyici bir sesi ile onu dinleyenlerin gönlüne dokunuşlar yapar. kaval bu coğrafya insanın bir yansımasıdır. Kavalın Türk kültüründe yeri çok önemlidir.

Kaval çoğunlukla şimşir ağacından yapılır. Bu ağaçtan başka nadiren de olsa; incir ağacı, erik ağacı ve livori ağacı da kaval yapımında kullanılmaktadır. Kavalda toplamda 8 tane delik vardır. Bu delikler biri alt kısımda ve yedisi de üst kısımda bulunur.

Kavalın iki tür çeşiti bulunmaktadır. Bunlar dilli kaval ve dilsiz kaval olarak çeşitlenmiştir. Uç kısımlarında ses üretmeye yarayan bir düdük varsa bu dilli kavaldır. İçi boş bir boru biçiminde tasarlanmış ve çalan kişini üfleme tekniklerine göre ses çıkardığı kaval çeşitlerine de dilsiz kaval denir.

Kavalın Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

Kavalın Orta Asya ve Orta Doğu kökenli olduğu doğrultusunda iki farklı görüş bulunmaktadır. Her iki görüşte de kavalın yüzyıllarca Türklerin kullandığını göstermektedir. Dolayısıyla kaval, tarihimizdeki en eski müzik aletlerinin arasında yer alır. Hayvancılıkla uğraşan atalarımız, kaval kullanarak dertlerini, tasalarını, mutluluklarını ve neşelerini kavalla dile getirirlerdi.

Kavalın tok bir sesi vardır. Dinleyen her canlıyı sakin edip adeta huzur vermektedir. Bu yüzdende yüzyıllar boyunca çobanlar tarafından kullanılmıştır. Hayvanlar kaval sayesinde huzur içerisinde yayılırken çobanda kavalın sesinden huzur bulmuştur.

Kaval, masallara da konu olarak karşımıza çıkabilir. Keloğlan masallarında keloğlan, zaman zaman kavalını çalmaktadır. Hatta hasta olan bir prensesi uyandırmıştır.

Dini ve Milli Bayramların Önemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here