Halı ve Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi

0
2071

Bu yazımızda Halı ve Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi hakkında bilgiler verdik.

Halı ve kilimin önemi, insanları soğuktan ve nemden koruduğundan dolayı önemli bir yere sahiptir. Göçebe hayatı yaşayan atalarımız en önemli ihtiyaçlarından biri halı ve kilim olmuştur. Atalarımız göçebe bir yaşam sürerken ve ihtiyaçlarını çadırlarda gideren atalarımız, nemden ve böceklerden korunabilmek amacıyla kullanmışlardır, bu nedenle hal ve kilim işlemeciliği zamanla gelişmiştir.

Halı ve Kilimin Önemi Nedir?

Olumsuz şartlardan ve koşullardan korunma amacı dışında da çadırları ve evleri süsleyen bir eşya halini almıştır. Göçebe yaşamdan yerleşik hayata geçilmiş olsa da halı ve kilimlerin yeri değişmemiştir. Geçmişten günümüze kadar halı ve kilim dokumacılığı Türklerin kültürü ile özdeşleşmiştir. Türkler halı ve kilimi sade kullanmak yerine üstüne, hayvan şekilleri ve motifler yapmışlardır. Bu konularda Türklerin göstermiş olduğu önem ve gayretden dolayı sanat dalı olmuştur.

Halı ve Kilimin Anadolu Kültüründeki Yeri ve Önemi

Halı ve kilimi Türk kültüründe eşya olarak değil sanatsal açıdan bakmak gerekir. Bu bakış sayesinde Türk kültüründeki halı ve kilimin sanat olarak büyük bir yere ve öneme sahip olduğu anlaşılabilir. Türk kadınları halı ve kilim dokurken adeta çocuk büyütür gibi işledikleri görünebilir. Türk kadınlarının duygu ve düşüncelerini renklerle ve motiflerle göstermişlerdir. Türk kadınlarının söyleyemedikleri sözler motif ve şekillerle dile getirmişlerdir.

Türk kadınları el becerilerini, estetik anlayışlarını, sanatsal açılarını, halı ve kilimleri kullanarak yansıtmış olmalarıdır. Bir halıya bakılarak halıdaki işlemelerde, motiflere ve renklere bakılarak o dönem hangi dönem olduğu anlaşılabilir. Halı ve kilim sanat önemi dışında ticari açıdan da büyük önemi vardır. Göçebe ve yerleşik  yaşamda olmazsa olmaz eşyalardan biri halı ve kilimdir.

Halı ve Kilimin Anadoluda ki Yeri ve Önemi hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Ancak sizlerde yorum kısmından fikrinizi yazabilir ve araştırma ödevinizi sağlam yapabilir misiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here