Dini ve Milli Bayramların Önemi

0
360

Bu yazımızda sizlere Dini ve Milli Bayramların Önemi hakkında bilgiler verdik.

Türk milletinin ve ülkemizin önemsediği bayramlar vardır. Bu bayramlar; ülkemizin tarihi veya milletimizin tarihi ile ilgili olanlara “milli bayramlar olarak isimlendirilir. Milletimizin manevi hayatını içeren, İslam Dininde kutsal sayılan bayramlara da “dini bayramlar” denir. Ülkemizde birlikte kutlanılan 2 dini 5 ise milli bayram vardır. Milli ve dini bayramların önemleri; başlıca milletimizi bir araya toplamak, birlik ve beraberlik getiren olmasıdır.

Dini ve Milli Bayramların Önemi

Dini bayramlar, İslam dinine bağlı kişiler için ibadet gibidir. Milletimizi çoğunluğu Müslüman olduğu için ise Ramazan ve Kurban bayramı milletimizi bir araya toplayan, aynı anda ise milletimizin ibadet etmelerini ve mutlu olmalarını sağlayan kutsal günlerdir. Bu bayramlarda milletimiz büyüklerini ziyaret ederler, küçüklere şeker ve hediye verirler. Birlik, yardımlaşma ve dayanışma oluşmasında çok davranışlar sergilerler.

Milli bayramlar da dini bayramlar kadar çok önemlidir. Milletimiz bağımsızlık savaşındaki dönüm noktalarını bayram olarak ilan etmişlerdir.

Milli ve dini bayramlar temelinde birlik ve beraberliğimizi tekrardan sağlar. Milli ve dini bayramlar, milletimiz olarak dayanışma içerisinde olmamızı büyük katkıda bulunur. Milli ve dini bayramlar; insanları bir araya getiren neden gibidir.

Ülkemizde Kutlanan Dini Bayramlar

  • Ramazan bayramı
  • Kurban bayramı

Ülkemizde Kutlanan Milli Bayramlar

  • 29 Ekim Cumhuriyet bayramı
  • 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı
  • 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı
  • 30 Ağustos zafer bayramı

Dini ve Milli Bayramların Önemi hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here