Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

0
261

2019 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 

Balıkçılık Teknolojisi mühendisliği taban puanları 2019–  Alanı suda yetişen besin kaynağı olarak kullanan balıkların, yetiştirilmesi ve sürdürülebilirliği ile alakalı eğitim veren bir mühendislik programıdır. Program, ülkemizde revaçta olmasına karşın Taban puanı konusunda olanaklar tanımaktadır. Programda eğitim alan adaylar, su dışında, kimya, biyoloji ve matematik dersleri almaktadırlar. Bu derslerle birlikte suyun bilimsel özellikleri, suda yaşayan canlıların hareketleri ve besin kaynağı olarak kullanılması konusunda detaylı eğitim verilmektedir. Mezun adaylar, kamu kuruluşlarında ve özel sektör kuruluşlarında avcılık ile alakalı istihdam edilebilmektedir.

 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Adaylarda Aranan Kriterler

Balıkçılık Teknolojisi mühendisliği alanında okumak isteyen adayların, suya karşı ilgili olmaları, avcılığa yakından bakmaları, kimya ve biyoloji alanında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu bilgilerle birlikte programı başarı ile tamamlayan adaylara su ürünleri mühendisi unvanı verilmektedir. Ülkemizde revaçta olan bir program olması ile birlikte seçim geleceği konusunda hiçbir engel teşkil etmemektedir. Ayrıca adaylarda suya karşı dayanaklılık, can kurtarma gibi özellikler olması gerekmektedir.

 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Programında okutulan dersler

Programda, avcılık ve su ürünleri incelemesi eğitimlerinin dışında, laboratuvar ortamında bu canlıların incelenmesi, yetiştirilmesi üzerine eğitimler de bulunmaktadır. Ayrıca bilindiği üzere dünyanın dörtte üçü sudur. Yani tüm dünyada çalışma imkanı sunan bir meslektir. Ayrıca adaylar mezuniyet sonrasında çeşitli belgeler alarak kıdem olarak diğer adaylardan kendilerini bir üst düzeye çıkararak bu alanda uzmanlaşabilirler.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2019

ÜNİVERSİTESİ YERİ ÖĞR.ŞEKLİ P.T. PUANI TAH.SIR.
Karadeniz Teknik Ü. Trabzon Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Örgün SAY
Ordu Ü. Ordu Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Örgün SAY
Girne Ü. Girne Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Burslu SAY
Girne Ü. Girne Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği %50 İnd. SAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here