Atatürkün Hayatı (Kısaca Özeti)

0
678

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve görev yapmış ilk Cumhurbaşkanı, Türk Ordusu Mareşali ve daha öncesinde bir Osmanlı paşası. Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı Kısaca Özeti. Mustafa Kemal 19 Mayıs 1881’de Selanikte doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma üzerine vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı. Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti’ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türk milletini zafere götürmüştür.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, ”Gazi” ünvanı ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi.

Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomi Krizinin (Kara Perşembe) etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla 1933’te Beş Yıllık Sanayi Planı’nı faaliyete geçirdi. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı.

Kemal Atatürk, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşını başarı ile yöneten bir komutan değil, aynı zaman da gerçekleştirdiği faaliyetler ile de dahi bir devlet adamı mevkine geldi. 57 yıl süren hayatının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı ve mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden başarılı zaferler ile çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda 09:05’de aramızdan ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here